26 czerwca 2010 roku w Hotelu Swing w Krakowie miała miejsce V edycja Festiwalu Kuchni Greckiej. Pomysłodawcą i organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Theofilos Vafidis, znany wszystkim z licznych występów i programów telewizyjnych, Mistrz i Doradca Kulinarny. Otwarcia dokonali: Teo Vafidis, Tomasz Kozłowicz, znany polski aktor, który tym razem wcielił się w rolę prowadzącego V Festiwalu Kuchni Greckiej oraz Jerzy Pasikowski, przewodniczący Jury, na co dzień Korporacyjny Doradca Kulinarny Nestle Professional Poland, wybitna postać sceny gastronomicznej, członek Jury wielu prestiżowych konkursów kulinarnych.
Wsparcie otrzymano również od cenionych i znanych, nie tylko w branży gastronomicznej, Szefów Kuchni:
Kurtha Schellera – właściciela akademii kulinarnej.
Giancarlo Russo – najpopularniejszego włoskiego kucharza w Polsce, który gotował dla Papieża Jana Pawła II.
Dariusza Strucińskiego – założyciela Klubu Szefów Kuchni oraz szefa kuchni w hotelu Anders w Starych Jabłonkach.
Adama Chrząstowskiego – właściciela restauracji Ancora w Krakowie
Oraz od wybitnych osobowości kulinarnych prosto z Grecji:
Pavlosa Karpatosa – sekretarza Klubu Szefów Kuchni Ateny
Athanasiosa Skourasa v-ce prezesa KSK Ateny i Szefa Kuchni Prezydenta Grecji
W Jury Degustacyjnym zasiedli:
Marcin Hołubowicz – Prezes grupy Event
Edyta Rusińska – Dyrektor DeLonghi
Adam Błoński – Redaktor Frash & Cool Market
Uczestnicy Konkursu z pełnym zaangażowaniem przygotowywali swoje dania, a postępy w pracach na bieżąco śledzili członkowie Jury, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły.
W końcu nadszedł czas na degustację wykonanych dań. Oceniane były wg kryteriów: smak i aromat, wygląd, odpowiedni dobór składników w daniu. Z pewnością nie było to łatwe zadanie, sądząc po żywych dyskusjach i licznych konsultacjach członków jury.
Uczestnicy Konkursu z pełnym zaangażowaniem przygotowywali swoje dania, a postępy w pracach na bieżąco śledzili członkowie Jury, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły.
W końcu nadszedł czas na degustację wykonanych dań. Oceniane były wg kryteriów: smak i aromat, wygląd, odpowiedni dobór składników w daniu. Z pewnością nie było to łatwe zadanie, sądząc po żywych dyskusjach i licznych konsultacjach członków jury.
Podczas gdy w sali głównej toczyły się zmagania kulinarne, tuż obok trwały zmagania II Festiwalu Carvingu – czyli sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach. Jeśli po zaserwowanych daniach zgromadzeni Goście mieli jakikolwiek niedosyt wrażeń optycznych, to z pewnością wyczarowane spod rąk carvingowców arbuzy i melony dopełniły reszty. Nie trudno się dziwić reakcjom pełnym zachwytu, bowiem podziwiać można było zarówno skończone dzieła, jak i niesamowitą koncentrację, opanowanie i cierpliwości pracujących nad nimi uczestników konkursu carvingowego.
Zapytaliśmy przewodniczącego jury Pana Mirosława Bobrowskiego, szefa Kuchni na promie Unity Line m/f Polonia, o kryteria ocen tej niecodziennej formy sztuki.
„W carvingu szczególnie ważne jest stworzenie obiektywnych kryteriów i umiejętność poprawnej oceny poszczególnych elementów. Wymaga to oczywiście wiedzy i doświadczenia, jednak tylko w ten sposób możemy wyłonić prawdziwego zwycięzcę. Oceniamy kolejno inwencję twórczą zawodnika, połączenie poszczególnych wzorów i ich wkomponowanie w całość motywu, technikę wykonania, sposób cięcia oraz ogólne wrażenie estetyczne. Warto zwrócić uwagę, iż zawodnicy mają także 2 melony do dyspozycji, żółty i pomarańczowy, co w odpowiedniej kombinacji pozwoli osiągnąć bardzo ciekawą i oryginalną kompozycję barw.”
W Jury Carvingowym zasiadł Również Rafał Targosz – Szef Kuchni Hotelu Unicus w Krakowie, oraz Panajotis Charoleous – reprezentujący Klub Szefów Kuchni Ateny.
Podczas trwania równoległych konkursów, wystawcy w sali głównej prezentowali ciekawostki oraz nowości produktowe i usługowe branży gastronomicznej. Festiwal jest bowiem doskonałą okazją także do nawiązania kontaktów biznesowych i wypróbowania oferowanych produktów.
Skosztować można było m.in. ekologicznych herbatek Krocus Kozanis z szafranem i greckich przysmaków sprowadzanych do Polski przez Teo Vafidisa i jego firmę The Greek Gourmet. Szeroka oferta oryginalnych produktów i gotowych tradycyjnych greckich potraw jest już dostępna w sieci delikatesów na terenie całej Polski. Odwiedzający Festiwal mieli niepowtarzalną okazję zaczerpnięcia informacji na temat receptur i wartości żywieniowych kuchni greckiej zapewniającej długowieczność od pokoleń, pobudzając równocześnie fantazję kulinarną.
Firma NestleProfessional zaprezentowała Creme Brulee oraz marynaty Maggi o trzech smakach.
Kenwood przedstawił najnowsze roboty kuchenne oraz automaty do przyrządzania kawy.
Firma Saga przekonywała zwiedzających do stosowania kuchennego papieru do gotowania, którego walory mogą okazać się bardzo pomocne i praktyczne w każdej kuchni.
Diversey promował środek do ręcznego mycia naczyń w formie koncentratu, podkreślając jego niezwykłą wydajność. Z 2,5 litra produktu otrzymamy aż 6 252 litry gotowego roztworu.
Choć Festiwal Kuchni Greckiej odbył się w okresie wakacyjnym, pokaz swoich zdolności kulinarnych zaprezentowali także uczniowie szkół gastronomicznych: Zespół szkół agro-technicznych imienia W. Witosa w Ropoczycach, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie oraz Zespół Szkół Gastronomicznych z Bobowej. Za wspaniałe dania, zaangażowanie, trud i wysiłek wszyscy odebrali cenne nagrody z rąk członków Jury.