Już od czasów Hipokratesa znana jest wartość odżywcza oliwy i jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Spożywanie oliwy zaopatruje człowieka w duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych które zawsze są w oliwie w ok. 73%. Nie będę się rozwodził na temat rodzajów tłuszczów , bo przecież każdy to już zna, Alę przytoczę skład oliwy z oliwek (na 100 g):

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – 73,7g
Nasycone kwasy tłuszczowe – 13,5g
Wielonasycone kwasy tłuszczowe – 8,4g
Cholesterol – 0 mg
Witamina E – 12,400 mg
Kalorie – 884 kcal

Dane z USDA Nutriend Database for Standard Reference

Zgodnie z najnowszymi badaniami, nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają stężenie złego cholesterolu LDL we krwi. Cholesterol ten powoduje gromadzenie lipidów na ścianach tętnic co może spowodować miażdżycę. Natomiast dieta oparta na żywności zawierającej głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko nie zwiększa stężenia LDL we krwi ale je obniża zwiększając równocześnie stężenie HDL, czyli dobrego cholesterolu. Wyniki mówią same za siebie.

Oliwa z oliwek a nasze serce       

Badania dotyczące wyżywienia wskazują na to, że dobry stan układu krążenia krwi uzależniony jest nie tylko od ilości ale też od rodzaju spożywanych tłuszczów i od proporcji w jakich SA dostarczane naszemu organizmowi. Spożywanie Oliwy z Oliwek zapewnia nam konieczne ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych , które jak już wspomniałem powodują wzrost stężenia HDL we krwi przy równoczesnym obniżeniu stężenia LDL.

W związku z tym także wyżywienie może przyczynić się do dobrego funkcjonowania układu krążenia krwi , do kontroli nadciśnienia i do zmniejszenia zagrożenia chorobami takimi jak choroba wieńcowa czy też zawałem mięśnia sercowego.

 Opublikowane badania w 1950r. przez Dr. Ancel Benjamin dotyczące wpływom odżywiania , a zwłaszcza tłuszczów na zdrowie człowieka przeprowadzone były w 7 krajach. Badania  wykazały, że na Krecie, gdzie spożycie oliwy z oliwek jest zwiększone, liczba przypadków chorób układu krążenia wśród 13.000 mężczyzn w wieku 40-59 lat w przebiegu 15 lat była najmniejsza ze wszystkich krajów. W porównaniu z próbką z innych krajów była:

  • 55 razy mniejsza od Fińczyków
  • 37 razy mniejsza od Amerykanów
  • 21 razy mniejsza od Włochów
  • 8 razy mniejsza od Japończyków

Oliwa z oliwek a rak  

Wielu badaczy z Brytyjskim epidemiologiem, nobelistą Sir Richardem Dollem na czele, udowodniło, że zwiększone spożycie tłuszczów, nawet tych które zawierają Wielonasycone kwasy tłuszczowe, związane jest niektórymi postaciami raka. Równocześnie, badacze skierowali swoją uwagę naprzeciw utleniacze zawarte w oliwie z oliwek, takie jak Wit. E, która jest jedynym z podstawowych antyoksydantów pokarmowych, ochraniających komórki przed utlenianiem i zniszczeniem, które mogą być przyczyną raka.

Oliwa z oliwek a otyłość i cukrzyca

Racjonalne odżywianie i zmniejszenie ciężaru ciała są niezmiernie ważne w zapobieganiu cukrzycy.   Systematyczne spożywanie Oliwy z oliwek pomaga w obniżeniu lipidów oraz cukru we krwi. Ponadto, oliwa pozostaje w żołądku dłużej niż nasycone tłuszcze dzięki czemu  powstanie uczucia głodu znacznie się opóźnia co ma ogromne znaczenie dla osób starających się stracić na wadze.

Oliwa z oliwek a układ pokarmowy

Badania wykazują na bezpośredni związek między spożywaniem oliwy z oliwek a prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Oliwa wpływa na regulacje wydzielania soków żołądkowych, zapobiega tworzeniu kamieni żółciowych i poprawia przemianę materii.