60 000 letnia historia i zastosowanie

Trochę historii „Bogini Atena upatrzyła sobie pewne piękne miasto. Chciała w nim zamieszkać i je ochraniać. Jednakże to samo miasto upodobał sobie ktoś jeszcze: Bóg morza, Posejdon!
– W porządku, powiedziała bogini dla której najważniejsza była sprawiedliwość.
– Będziemy rywalizować . Każdy z nas zaoferuje miastu to, co ma najlepszego i ten, kto wygra uczyni je swoim.

Zdecydowali że sędzią będzie Kekrops, który był na pół wężem, i był bardzo mądry, mimo że był też na pół człowiekiem. W pięknym mieście, które polubili, znajduje się duża skała. Jest to skała Akropolu, na którą wspięli się i rozpoczęli walkę. Posejdon uderzył trójzębem w skałę i od razu wytrysnęła woda. Wywołano to powszechny zachwyt. Co może być lepszym darem dla miasta od bieżącej wody?
Kekrops się schylił, spróbował i poczuł słony smak wody morskiej. Atena uklękła i zasadziła drzewo. Było to pierwsze drzewo oliwne. Uznano Atenę za zwycięzcę. Miasto nazwano Ateny. Pełno w nim drzew oliwnych, podobnie jak w całej Grecji.
Aż do dnia dzisiejszego w żadnym domu, w żadnej kuchni nie brak oliwy ani oliwek.”

Cytat z książki „Mitologia dla dzieci” Zofii Zarabouka

Tak zgodnie z mitem, zrodziło się pierwsze drzewo oliwne, dar bogów dla ludzi, święte drzewo, najwyższe dobro. Drzewo o owocach smacznych, oleistych, które można przechowywać przez dłuższy czas i które dodają nam sił i zdrowia. Ich żółty sok, oliwa, dodaje potrawom smaku podwyższając równocześnie ich wartość odżywczą. Ludzie nauczyli się używać oliwy do gotowania, do oświetlania ( lampy oliwne ) , do opatrywania ran, do leczenia, do upiększania się.

Jest to drzewo święte. Zgodnie z mitem , kreteński Herkules z Idy wzywa swoich braci do wzięcia udziału w biegu i po raz pierwszy uwieńcza zwycięzcę gałązką z dzikiego drzewa oliwnego, które sam posadził w Olimpii. Od wtedy gałązka z drzewa oliwnego jest symbolem pokoju i zgody między narodami a podczas igrzysk olimpijskich zwycięscy zawodów nagradzani są wieńcem z gałązek oliwnych.

Drzewo to wyrasta zarówno na żyznych równinach jak i na kamienistych wyżynach a także nad samym morzem. Potrzebuje tylko słońca i dobrego, łagodnego klimatu śródziemnomorskiego.

Drzewo to istnieje już od tysięcy lat, od samych zaczątków historii. Skrzemieniałe liście dzikiego drzewa oliwnego liczące sobie 60 000 lat znaleziono w Kaldera na Santorini udowadniają jego długą historię, łączą mit z rzeczywistością.

Udowodniono że „ można je naprawdę długo przetrzymywać J „ – w Zakroi na Krecie odkryto na dnie studni gliniany dzbanek w kształcie stożku, który był, pełen oliwek. Liczył sobie 3.500 lat !!! Na szczęście archeologom udało się sfotografować „świeże” oliwki zanim uległy one rozkładowi pod wpływem kontaktu z powietrzem i światłem.

Oliwa z oliwek jest nierozerwalnie związana z tradycją religijną i liturgią Kościoła Ortodoksyjnego , ale o tym zagadnieniu napiszę trochę później, podając stare kościelne przepisy na potrawy greckie z zastosowaniem oliwy.

Czas na przepis
Jako pierwszy podam przepis na Magioneza czyli majonez (w kilku wariantach) który tak w Grecji jak i w Polsce chętnie używamy .

Składniki: na 8-10 os.
Żółtka 2 szt.
Musztarda 2 łyżeczki
Sok z cytryny lub ocet 2 łyżeczki
Oliwa z oliwek 1i ¼ szklanki
Sól i biały pieprz

Przygotowanie:
Żółtka , musztardę i sól miksować przez 2-3 sekundy, wlewać bardzo cienkim strumieniem oliwe i wkraplać sok z cytryny lub ocet, doprawić pieprzem.

Warianty:
Agioli: Do podstawowego przepisu dodać 2 ząbki czosnku. Różowy majonez: Do podstawowego przepisu dodać 1 łyżkę keczupu, 1 łyżkę koniaku i 5 kropli tabako. Majonez ten wyśmienicie smakuje jako sos do surowych drobno pokrojonych warzyw jak np.: marchewka pokrojona w cienkie paski , kalafior, pieczarki itp.
Majonez niskokaloryczny: wymieszać 1 szklankę majonezu z 1 szklanką greckiego gęstego jogurtu.

Uwaga ważne Ady składniki miały temperaturę otoczenia. Pozwoli to uniknąc zwarzeniu się majonezu.

Dip Piperato – dip z Papryką

Składniki na 8-10 os.
Papryki Florinis 2 podłużne strączki
Ser Feta 300 gr.
Jogurt grecki 200gr
Oliwa z oliwek 4 łyżki
Ostry pieprz

Przygotowanie:
Jeśli mamy świeże papryczki należy je grillować przez 15-20 min, obrać ze skórki i usunąć nasiona. Papryczki pokroić , przełożyć do miksera, dodać oliwę i zmiksować. Dodać ser Feta i jogurt i wymieszać. Jeśli masa zrobi się zbyt gęsta można dodać kilka łyżeczek wody. Przyprawić do smaku pieprzem.